XBMC multimediální centrum 2

S příchodem nové verze Raspberry Pi Zero W nastal čas oprášit návod na stavbu XBMC multimediálního centra. Oproti původnímu návodu použijeme místo operačního systému OpenELEC operační systém LibreELEC, jen musíme dát pozor aby jsme stáhli verzi, která podporuje Pi Zero W (v době psaní článku to byla jen v8.0.0.1).

Co budeme potřebovat:

Předpokladem je napájení z USB konektoru na televizi. Pokud televize nemá USB konektor tak místo propojovacího kabelu USB 2.0 micro-B > USB 2.0 A M je potřeba použít napájecí 5V adaptér s konektorem micro USB (plně postačí jakákoliv starší nabíječka k mobilnímu telefonu s min. 0,5 A). K vlastní instalaci budeme na chvíli potřebovat PC v kterém si připravíme systém XBMC na micro SD kartu a tím pádem i nějakou redukci/čtečku k této micro SD kartě.

Stáhněte si aplikaci LibreELEC USB-SD Creator. Připojte k PC pomocí redukce/čtečky micro SD kartu a sledujte jaké písmenko vám systém pro micro SD kartu přidělil.

Nyní spusťte aplikaci LibreELEC USB-SD Creator (doporučuje se jako správce přes pravé tlačítko). V 1. kroku zvolte verzi „Raspberry Zero and 1“ a min. verzi 8.0.2. V 2. kroku přes tlačítko Stáhnout zvolíte složku pro stažení a po potvrzení vyčkáte na dokončení stažení image souboru. V 3. kroku zvolte písmenko disku pod kterým je připojená SD karta. Nyní můžete 4. krokem nahrát image soubor na SD kartu přes tlačítko Zapsat. Před zápisem budete ještě vyzvání k potvrzení, že si opravdu přejete image zapsat na SD kartu.

Jakmile máme takto připravenou micro SD kartu tak ji vložíme do Raspberry Pi Zero W. Připojíme televizi pomocí HDMI kabelu a přepneme na televizi vstup na HDMI. Na závěr připojíme napájecí USB kabel do USB konektoru s označením PWR IN (je to ten konektor na kraji).

Nyní jen sledujeme jak se automaticky nainstaluje operační systém LibreELEC s XBMC Kodi a nazávěr se Raspberry Pi Zero W i samo restartuje. Po naběhnutí (chvíli vyčkejte) by se nám měla zobrazit následující obrazovka a projdeme dalšími obrazovkami beze změny nastavení.

Nyní je potřeba provést nastavení (čeština, předvolby) a instalaci XBMC doplňků např. podle  následujících video návodů:

 

Návod pro nastavení větší cache pro plynulé přehrávání přes pomalé připojení.