Pokud se vám někde doma válí staré dřevěné pasivní reproduktory s impedancí 4-8 Ω stačí si za pár stovek koupit zvukovou kartu pro Raspberry Pi a za chvíli budete mít domácí Hi-Fi.

Kromě starých reproduktorů budeme potřebovat ještě následující komponenty:

Někdo možná bude namítat proč si kupovat Raspberry Pi Pi-DigiAMP+ s jen s 24 bitovým zvukem, když si mohu koupit lepší s 32 bitovým zvukem. Tak si k tomu něco málo řekneme, protože vyšší bitová hloubka neznamená vyšší kvalitu zvuku. Pokud jde o poslech hudby, bude vám stačit 16 bitový zvuk. Lidé obvykle spojují bitovou hloubku se skutečnou kvalitou zvuku. Když tedy vidí 32 bitový zvuk, automaticky předpokládají čistší zvuk nebo zvuk s vyšším rozlišením, ale ve skutečnosti tomu tak není. 32 bitový zvuk má vyšší dynamický rozsah (4 294 967 296 možných binárních kombinací) a snížený šum. Otázka zní: Pokud neslyšíme celé spektrum šumu v 16 bitovém zvuku, jaký má potom smysl 32 bitový zvuk? Nehledě, že mnoho médií je stále distribuováno jako 16bitové zvukové soubory.

Sestavení HW je jednoduché, že jej netřeba popisovat, stačí si dát jen pozor na označení + a – pro reproduktory.

Teď nastává otázka co použít jako softwarový přehrávač?

Máme několik možností, např. moOde audio player, Volumio,  RuneAudio, piCorePlayer, MAX2PLAY, všechny umí velmi dobře přehrávat audio soubory z lokálního uložiště, ale pokud chcete poslouchat hudbu ze Spotify tak nemáte jinou možnost než Volumio i za cenu, že je náročnější na výkon HW než ostatní. Sice některé přehrávače podporují Spotify Connect, ale upřímně je to dost nepraktické, nehledě že to vždy nefunguje na 100 %. Pokud ovšem nebudete používat Spotify mohu vřele doporučit moOde, které běží svižně i na Rapsberry Pi Zero W.

Instalace Volumio je velmi jednoduchá, protože je podporováno přímo v Raspberry Pi Imager viz obrázky níže, stačí jen Volumio zapsat na microSD kartu a spustit v Raspberry Pi.

Nyní je potřeba se k Raspberry Pi připojit a provést nastavení WiFi. Naštěstí Volumio má v defaultním nastavení hotspot, takže můžeme použít i mobilní telefon a připojit se WiFi síti s názvem Volumio. Dokonce se nám rovnou otevře Volumio v internetovém prohlížeči, takže nemusíme pracně lovit IP adresu. Nyní stačí jen přejít na záložku Síť a provést připojení k naší domácí síti.

Po restartu Raspberry Pi nastavíme zvukovou kartu. Můžeme to provést jak v telefonu pomocí aplikace Volumio a nebo internetovém prohlížeči. Na záložce Možnosti přehrávání zvolíme v položce DAC Model hodnotu IQaudIO Pi-DigiAM+ a uložíme. Po uložení Volumio nabídne restart.

Po restartu Raspberry Pi si můžeme zkusit pustit nějaké internetové rádio 😉

Pokračování se připravuje…